Ida-Viru küsimus

Ajalehes Põhjarannik aastatel 1992-2015 ilmunud intervjuud tuntud idavirulastega
Esimene põhjalik raamat nüüdisaja Ida-Virumaast
Detsembri esimesel poolel jõuab müüki raamat "Ida-Viru küsimus", mis sisaldab rohkem kui sadat intervjuud aastatest 1992-2015 Ida-Virumaa käekäiku mõjutanud või siit pärit tuntud inimestega.

Viimase veerandsajandi jooksul ajalehes Põhjarannik ilmunud usutlustest peegeldub ehedal ja vahetul kujul tänapäeva Ida-Viru kujunemislugu. Kui arhiividokumendid fikseerivad kiretult vastuvõetud otsuseid, koosolekute protokolle või aruandeid, siis Põhjarannikus ilmunud intervjuudest joonistuvad mitmesugused sündmused ja arengud välja inimliku tunnetuse ja emotsioonide kaudu. See on nii tagasivaade minevikku kui spikker neile, kes otsivad vastust, kuidas on praegusaja Ida-Virumaa kujunenud niivõrd põnevaks, mitmekihiliseks ja vastuoluliseks.

Mahukas, 556-leheküljelises raamatus on kokku 103 intervjuud 94 inimesega. Mõnega neist, näiteks Väino Viilupi, Vallo Reimaa või Ants Liimetsaga, ilmub mitu intervjuud, mis on tehtud eri aastatel.

Siin on muu hulgas intervjuud inimestega, kes toimetavad Ida-Virumaal tänini, nagu Riho Breivel, Peeter Kaldur, Nikolai Ossipenko. Kogumikus räägivad oma tegemistest mujalt pärit, kuid just siinkandis eneseteostuseks parimad võimalused leidnud inimesed, nagu Tiit Vähi, Piia Tamm, Tarmo Valgepea. Siin on jutuajamised Ida-Virust pärit ning kaugemalgi kui Eestis edu saavutanud kultuuriinimeste ja sportlastega, nagu Elmo Nüganen, Hirvo Surva, Valeri Karpin.

Põhjarannik on talletanud ka intervjuud mitmete maakonna elus olulist rolli täitnud inimestega, kellelt pole enam võimalik midagi juurde küsida: Mati Jostovi, Endel Pilderi, Ivar Rooksiga... Needki aastatetagused kõnelused on kogumiku kaante vahel.

Samas raamatus on aga näiteks unikaalne 1993. aastal tehtud intervjuu Venemaa patriarhi Aleksius IIga, kes samuti oli tihedalt Ida-Viruga seotud. Tõenäoliselt oma ainsa intervjuu Eestis andis nüüd riigireeturiks osutunud Aleksei Dressen Põhjarannikule. See oli 1994. aastal, mil ta juhtis kaitsepolitsei Virumaa osakonda ja rääkis tollastest julgeolekuohtudest.

Raamatusse on mahtunud vaid väike osa neist mitmest tuhandest pikemast intervjuust, mis Põhjarannikus on viimase 25 aasta jooksul ilmunud. Kindlasti võib jääda pikalt vaidlema selle üle, miks üks või teine intervjuu on jõudnud siia raamatusse, kolmas aga mitte. Valikuid oli äärmiselt keeruline teha, kuid oluline oli haarata erisuguseid ajalisi perioode ja valdkondi. Huvipakkuvat materjali jagub veel paljude järgmiste raamatute jaoks. Ei ole ka kahtlust, et mitmedki idavirulased, kellega peetud jutuajamine mahub siin viiele-kuuele leheküljele, väärivad oma raamatut.

Intervjuud on raamatus jaotatud kaheksa teema vahel: võim, julgeolek, ettevõtlus, põlevkivi, haridus, kultuur, sport ja loodus. Neis räägitakse nii suurtest tegudest kui ka plaanidest ja unistustest, üksteise toetamisest ja reetmisest, ahnusest ja heldusest ning paljust muust, mis hoogsalt tuksleva eluga kaasas käib.

"Ida-Viru küsimus" on raamat idavirulastele ning kõigile neile, kes tahavad selle Eesti jaoks nii tähtsa piirkonna elu ja inimesi paremini mõista.
Продукт недоступен
  • Подзаголовок: Ajalehes Põhjarannik aastatel 1992-2015 ilmunud intervjuud tuntud idavirulastega
  • Kод продукта: 1917519
  • Штрихкод: 9789949387519
  • Дата введения статьи: 8 дек. 2015 г.
  • Издательство: PR Põhjarannik
  • Год: 2015
  • Язык: Эстонский
  • Формат Книги: Твердая обложка
  • Cтраницы: 556
  • Pазмеры: 245x180

Последние отзывы

Средняя оценка missing (0 всего проголосовавших)
5 звезд 0
4 звезд 0
3 звезд 0
2 звезд 0
1 звезд 0
Поделитесь своими мыслями с другими клиентами
Добавить в корзину...
Adding to Wishlist...
Закрыть
Это поле обязательно для заполнения.
Please enter 2 or more characters.
Это поле обязательно для заполнения.
Please enter 2 or more characters.
First name is not valid.
This is not an email address.
Email address is required.
This email is already registered.
This is not an email address.
Это поле обязательно для заполнения.
Это поле обязательно для заполнения.
Это поле обязательно для заполнения.
Это поле обязательно для заполнения.
Enter a valid password.
Пожалуйста, введите 6 или более символов.
Please enter 16 or less characters.
Passwords are not same.
Isikukood/reg nr. puudub.
Reg nr. puudub.
Firma nimi puudub.
There is already an account with this personal/company code
Invalid Estonian personal code
Это поле обязательно для заполнения.
Birthday field is not valid.
Email, identification code or password is wrong.