5. septembril kell 15.00 toimub Solarise Apollos raamatu "Mööbel gootikast art déco'ni" esitlus.

SA Virumaa Muuseumid mööblikogus leidub mööblit umbes 500-aastasest perioodist, alates gootikast kuni II maailmasõja alguseni. Selle kollektsiooni baasil kirjutas Jüri Kuuskema ülevaate eesti mööbli ajaloost. Fotod väljaandele tegi fotograaf Peeter Sirge.

Jüri Kuuskemaa:  "Virumaa Muuseumide mööblikogu hõlmab Eesti oludes erakordselt haruldasi ja väärtuslikke näidiseid kappidest gooti ja renessanss-stiilis, üksikuid näidiseid barokist ja rokokoost. Kõige paremini on mööbli osas esindatud meie mõisate kuldajastu, aeg varaklassitsismist biidermeierini. Seejuures leidub niihästi Peterburis, Tallinnas kui Tartus valmistatud esemeid. Ei puudu ka mõisatislerite tööd. Rakvere oma tisleritelt (tsunft loodi alles 1841. aastal) on kindlalt dateeritavaid töid alates XIX sajandi lõpust kuni II maailmaõsjani, historitsismist art déco’ni". 

Juurde võiks lisada veel, et raamatus käsitletud mööbliesemeid on võimalik näha SA Virumaa Muuseumid Palmse mõisas ning Rakvere Linnakodaniku majamuuseumis ja Rakvere Näitustemajas. Raamatus kujutatud mööbli seas esemeid, mis pärinevad lähikonna ja kaugematestki mõisatest, osa aga on ka 1920. aastast alates optantide poolt Venemaalt kaasa toodud.

Tegemist on ühega vähestest Eesti mööbli ajalugu käsitlevatest raamatutest.

Ära tasub märkida, et raamat on kakskeelne. 

Fotol on gooti kapp, üks väheseid 16. sajandist säilinud mööbliesemeid Eestis.