Vjatšeslav Molotov. Juhi vari

0 из 5
Оценить
Товар распродан!
Aastatel 1936–38 said mahalaskmised nimekirjade alusel Poliitbüroo tavaliseks, igapäevaseks asjaks. Kõige enam nimekirju (372) allkirjastas V. M. Molotov, teisel kohal oli Stalin. Molotovi allkiri seisab nimekirjade all, mis sisaldab kokku 43 908 nime.
Pean teile saladuskatte all ütlema, et ma hoidsin väga kindlat kurssi. Läti välisminister sõitis 1939. aastal meie juurde, ma ütlesin talle: "Tagasi te enam ei sõida, enne kui kirjutate ühinemisele alla." Eestist sõitis meile sõjaminister, olen ta nime juba unustanud, oli populaarne, me ütlesime talle samuti."
"Mina pean kollektiviseerimise edusamme Suures Isamaasõjas saavutatud võidust tähtsamaks. Mina märkisin isiklikult ära kulakute väljasaatmise rajoonid... Saatsime välja 400 000 kulakut. Minu komisjon töötas... Stalin ütles, et me asustasime ümber 10 miljonit. Tegelikult asustasime me ümber 20 miljonit. Ma leian, et kollektiviseerimise teostasime me väga edukalt."
M. Molotovi intervjuust F. Tšujevile 1970. aastal
Peaaegu sajandipikkuse eluea jooksul jõudis Molotov olla mitmetel kõrgetel poliitilistel ametikohtadel. Ta võeti parteisse juba Lenini ajal, visati sealt välja Hruštšovi ajal ja ennistati Tšernenko ajal. Kes ta tegelikult oli – raudkindel kommunist või silmakirjalik parteivastase grupi liider, tark riigitegelane või halastamatu timukas, võimekas diplomaat või poliitiline intrigaan, kes päästis valla Hitleri sõjamasina, kirjutas alla kurikuulsale Molotov-Ribbentropi paktile? Neile küsimustele püüab oma raamatus vastuseid anda ajaloolane Boriss Sokolov.
Товар распродан!