Emil Urbel.100 maja.100 Houses

0 viiest
Hinda
Toode on läbimüüdud!
Arhitekt Emil Urbel on viimase kahe aastakümne Eesti üks edukamaid ja tunnustatumaid arhitekte. Urbeli signatuuriks on kujunenud klassikalisest modernismist lähtuvad stiilipuhtad ja funktsionaalselt läbimõeldud majad, mille kerkimisel on pööratud palju tähelepanu materjalide valikule ja ehituskvaliteedile. Süvenenumalt on Urbel tegelenud elamuarhitektuuriga, peamiselt eramute ja villadega, mille sekka on sattunud ka ühiskondlikke hooneid (Rocca al Mare kool, kultuurkapitali preemia 2000; hiljuti valminud Viinistu Kunstimuuseumi juurdeehitis jt) ja restaureerimisprojekte (Vilsandi merepäästejaama paadikuuri restaureerimine, kultuurkapitali preemia 2012). Kohalikul arhitektuurimaastikul ainulaadseks ettevõtmiseks on jäänud Aaviku elamurajoon, kus nappide võtete ja vahenditega loodi tänu omavalitsuse, arendaja ja arhitekti koostööle terviklik ja uuekvaliteediline elukeskkond (kultuurkapitali preemia 2003).

Raamat „Emil Urbel. 100 maja” annab ülevaate Urbeli viimase viieteistkümne aasta elamuarhitektuuri olulisematest töödest, mis on esitatud klassikalise, juba Le Corbusier’ kogutud teoste formaadist lähtuva arhitektimonograafia vormis mustvalgete fotode, plaanide ja arhitektipoolsete väikeste kommentaaridega. Arhitekti eessõna „Kuidas teha maja?” pakub võimaluse piiluda urbellike majade loomise telgitagustesse, avades seeläbi ka oma loojanatuuri: „Kõik me elame eramus. On ju ka ridamaja eramute rida ja kortermajagi on üldistades väga väikeste eramute kobar. Üldised reeglid ja seadused, nagu gravitatsiooniseadus ja päikese liikumine, toimivad ühtmoodi kõigi majade puhul. Nii on paljud eramutega töötades tehtud tähelepanekud ja töös kogetu kasutatavad ka muude majade ja ehitiste puhul.”

Akadeemik prof. Mart Kalmu essee paigutab urbelid – justnimelt väikese tähega kui juba üldnimetus märgilise tähendusega moodsate eramute kohta – taasiseseisvunud Eesti ühiskondlikku konteksti, analüüsides nii nende sotsiaalset funktsiooni kui ka arhitektuuri loogikat ehk kuidas neis majades elatakse. Ühtlasi tähistab raamatu ilmumine Arhitektibüroo Emil Urbel OÜ kuraditosinat tegutsemisaastat. Kataloogitult on avaldatud üle 100 ehitatud objekti ja projekti, ideekavandi ja konkursitöö, mis selle aja jooksul valminud.

Raamatu koostas Emil Urbel, kujundasid Mariana Hint ja Agnes Ratas. Väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapital, kultuuriministeerium ja Arhitektibüroo Emil Urbel OÜ.
Toode on läbimüüdud!