Jumala sõda

0 viiest
Hinda
Toode on läbimüüdud!
Vägivalda, julmust ja kirge täis sündmused, mida me nimetame ristisõdadeks, kujundasid Euroopa ja Lähis-Ida inimeste elusid terveid sajandeid. Usukirest, varaihalusest ning huvist maa ja saatuse vastu üles kihutatud sõjaväed liikusid mööda Vahemere rannikuid ja mööda merd, et asutada islami maailma rannaalal kristlaste sõjalised kolooniad.

„Jumala sõda“ annab jõulise ja erutava ülevaate möödaniku erakordsetest sündmustest. Christopher Tyerman pajatab väga asjatundlikult ja nauditavalt kuulsatest sõjakäikudest alates Esimesest ristisõjast, millega vallutati Lähis-Ida suuri linnu, kuni kuningas Louis IX võimsa, ent katastroofilise VII ristisõjani, mis leidis armetu otsa soises Niiluse deltas. Kuid lisaks sellele kirjeldab Tyerman, kuidas ristisõjad kujundasid Euroopat ennast – alates muslimivastastest ristisõdadest, millest sündisid Portugal ja Hispaania, kuni paganatevastaste ristisõdadeni, millega rajati Preisimaa ja kristlik Kesk-Euroopa, ja jõhkrate hereetikutevastaste ristisõdadeni, mis laastasid Provence´i.

Ristisõjad lõid ja hävitasid paljude keisrite, kuningate ja hertsogite maine. Samuti muutsid nad põhjalikult kirikut, andes sootuks teise ilme paavstide võimule ning tekitades Templiordu, hospitaliitide, Saksa Ordu ja teiste rüütliordude kujul kristluses senitundmatu usulise sõjamehe vormi.

Lõpuks langesid kõik ristisõdijate linnused ning juba muslimite vasturünnakute ohus hääbus kogu ristisõjatraditsioon, jättes suure osa Euroopast muslimite võimu alla. „Jumala sõda“ näitab selgelt, et ristisõdade vahest kõige sügavama tähendusega tagajärg oli Euroopa ümberkujunemine, Euroopa toimemehhanismide ja maailmanägemuse muutumine.
Toode on läbimüüdud!