XIV sajandi Kataloonia. Vahemere sadamalinn Barcelona on oma õitsengu tipul, talupojad aga ägavad lääniisandate vägivallatsemise all.
Katalaani pärisori Bernat Estanyol põgeneb oma poja Arnauga Barcelonasse, kus loodab saada vabaks meheks. Arnaul tuleb lapsest saati taluda ebaõiglust ja kaotusvalu, ent see vormib temast tugeva ja sirgjoonelise mehe, kel õnnestub vaesusest välja murda.
Arnau katsumuste taustal avaneb värvikas ja sünge pilt keskaegsest feodaalühiskonnast: kihav linnaelu, näljahäda, rahvamässud ja hukkamised, sõjakäigud, katk ja painajalik inkvisitsioon. See on maailm, kus normiks sallimatus, naiste julm kohtlemine, aadlike omavoli, juutide vaenamine. Ent see raamat on ka kummardus Barcelonale ning selle lihtrahvale, kes on asunud Neitsi Maarjale pühakoda püstitama. „Mere katedraalˮ on romaan sõprusest ja kättemaksust, armastusest ja sõjast, iseendaks jäämisest. See on lugu tulvil seiklust, kirge ja Vahemere valgust.
Ildefonso Falconese ajaloolist romaani on saatnud üleilmne edu, seda on tõlgitud enam kui kolmekümnesse keelde, raamatu põhjal on valminud telesari ja see on teinud Barcelona Santa María del Mari kirikust ülipopulaarse vaatamisväärsuse.