Orelikunstnik Rolf Uusväli

0 из 5
Оценить
Доставка 1-3 рабочих дня
15,15 €
Обычная цена: 15,95 €
Наличие в магазинах
Orelikunstnik Rolf Uusväli ( 15. IX 1930 –11. VI 2005)
Koostanud Virve Normet Els Himma kogutud materjalidele toetudes, kujundanud Mari Kaljuste.

Tegelikkuses ja ajalooliselt on OREL ju UHKE SOOLOPILL!
Oreli heli oma pideva kestmisega tekitab igavikulise, pühaduse tunde.
(Toomas Trass, rääkides Rolf Uusväljast ja orelist.)

Organistid on erilised nii muusikute kui inimestena. Mõelgem neile teguritele, mis neid päevast-päeva vormivad: pikad harjutustunnid ja -ööd kirikutes, valgus ja soojus vaid orelipulti ümbritsemas; teisalt -- tuledesäras pidulikud kontserdisaalid orelitega, millest igaüks on uunikum, meistriteos kunstilises kui ajaloolises tähenduses. Iga orel, nii pisikeses maakirikus kui kuulsas metropolis on ainulaadne nähtus!
Pika ajaperioodi vältel oli Rolf Uusväli meie muusikaelus juhtiv organist, aktiivne nii kirikumuusika liinis kui kontserdielus, helisalvestuste produtseerija ja oreliõpetaja. Tema jälg Eesti kultuuriloos on tähendusrikas ja mitmetahuline. Rahvusvaheliselt tunnustatud orelivirtuoosina on tema kontserditegevus muljetavaldav nii arvukuse (üle 1500 kontserdi) kui kõrge kunstilise taseme poolest. Tehniline meisterlikkus, eksimatu maitse ja stiilitunne ning oreli kui instrumendi tehnilise külje peensuste tundmine ja tunnetamine tagasid talle muusikas loomingulise vabaduse. Talle olid avatud esinemisteks regulaarselt kuulsad kontserdisaalid Moskvas, Leningradis, Riias jm. Suur nõudlikkus iseenese suhtes ja kõikide teiste töösse suhtumises lõid talle nõudliku Maestro oreooli, mida imetluse ja tänutundega meenutavad tänini tema õpilased, kolleegid, muusikakriitikud ja kontserdikülastajad. Heliplaadid (eriti 26 LP-d sarjas “Eesti orelid”!) ja salvestused teevad võimalikuks taas ja taas tema kunsti nautida.
Muusikute elust kokkuvõtteid tehes kipuvad tooni andma pikad loetelud: kuupäevad, kontserdipaigad, helitööd. Tekib hirm, et inimene jääb faktide varju. Ometi, kui mõtiskleda, kätkeb iga sündmus, kontsert ja paik endas LUGU. Laskem raamatut lugedes lennata OMA kujutlusvõimel ja mõelgem juurde need lood! Lood mõnusast, kuid keerulisest Muusikust keerulistel ajaloomaastikel.


******************************’’
Rolfi õde Els Himma on suure missioonitundega suhtunud oma venna muusikalise pärandi kogumisse ja talletamisse igal võimalikul viisil. Andnud viimastel aastatel välja ka 3 CD ja korraldanud mälestusmärgi rajamise kunstniku kalmule. Ka käesolev raamat valmis tänu tema kogutud materjalidele ja korraldustööle. .

*******
Доставка 1-3 рабочих дня
15,15 €
Обычная цена: 15,95 €
Наличие в магазинах