Saame tuttavaks! Viron kielen alkeet

3.3 viiest
Hinda
Toode on läbimüüdud!
“Saame tuttavaks!”on tarkoitettu sinulle, joka aloittelet viron kielen oppimista ja olet kiinnostunut myös Virosta ja virolaisista.

“Saame tuttavaks!” kutsuu tutustumaan Viroon ja viron kieleen – kuten kirjan nimikin sanoo: tullaan tutuiksi!

“Saame tuttavaks!” sopii hyvin itseopiskelijoille. Kirjassa on suomenkieliset ohjeet, tekstisanasto ja kielioppisivut, lukuisia harjoituksia ja testejä vastauksineen sekä kuuntelumateriaalia.

Viron kielen opiskelu nivoutuu Viron historian, kulttuurin ja yhteiskunnan esittelyyn. Oppikirjassa puhutaan myös kulttuurieroista.

“Saame tuttavaks!”sisältää:

- 15 lukua, joiden käsittelyyn kuluu noin 120 tuntia

- kielioppia ja siihen liittyviä erilaisia harjoituksia

- kielioppi- ja sanastotestejä sekä testejä Viron historian, yhteiskunnan ja kulttuurin tuntemuksesta (joka kolmannen kappaleen lopussa)

- runsas kuvitus

- kielioppitaulukoita

- tekstisanasto ja aakkoselliset viro-suomi- ja suomi-viro-sanastot

- 4 audio-CD:tä (ääntäminen, kielioppi, tekstit, vuoropuhelut, harjoitukset, testit, ilmaisut ja sanasto ym.) sekä kuuntelumateriaali internetissä.
Eesti keele õppekomplekt algajale iseõppijale sisaldab igapäevaseks suhtlemiseks vajalikke teemasid, sõnavara ja grammatikat. Grammatika on loogilise ülesehitusega ja visuaalselt hästi haaratav.

Õppimise hõlbustamiseks on lisatud kommentaarid, mis on esitatud õppija emakeeles. Rohked harjutused ja ristsõnad aitavad õpitud teadmisi kinnistada. Viis testi võimaldavad õppijal oma arengut jälgida.

Peale keelealaste teadmiste saab õppija rohkesti emakeelset teavet Eesti ajaloo, kultuuri ja inimeste kohta. Õpik on ühtlasi pildialbum, sest igat peatükki illustreerivad Eesti elu kajastavad fotod.

Õpiku lõpus on kakskeelne sõnaraamat, grammatika koondtabelid ning harjutuste, ristsõnade ja testide vastused.

Audio-CD-d sisaldavad kõiki õpiku tekste, dialooge ja kuulamisharjutusi.
Toode on läbimüüdud!