Kui keegi ülepea millestki midagi teab, siis on see Öökull, ütleb karupoeg Puhh. Aga kui targad öökullid tegelikult on? Mis toimub nende kummaliste lindude ajus ja kui hea on nende mälu? Kuidas nad suhtlevad, jahti peavad, paare moodustavad, järglasi kasvatavad ja rändavad? Mida tähendavad nende keerukad häälitsused? Kuidas toimivad kohastumused, mis teevad neist laialt levinud, kuid märkamatud superkiskjad – suurepärane varjevärvus, ülitundlik kuulmine, pimedas nägemise võime ja peaaegu hääletu lend? Ja kuidas saavad nad hakkama inimeste põhjustatud muutustega oma elupaikades?
Viimastel kümnenditel on uurijad valgust heitnud paljudele selle salapärase linnuseltsiga seotud müsteeriumidele. Lisaks nendele uutele teadmistele on selles imeliste fotodega faktirohkes raamatus juttu öökullidest kui lemmikloomadest (öökull oli nii Florence Nightingale’il kui ka Pablo Picassol), nende võluvate lindude kujutamisest kunstis ning neile läbi ajaloo omistatud headest ja halbadest tähendustest, samuti inimestest, kes neid ebatavalisi olevusi pühendunult uurivad ja kaitsevad – südamekirurgist zoomusikoloogini.
Jennifer Ackerman (snd 1959) on tunnustatud teadusajakirjanik ja loodusraamatute autor. Eesti keeles on varem ilmunud tema kõrgelt hinnatud ja paljutõlgitud raamat „Geniaalsed linnud“ (2018).