Koidula kooli lugu I. 1733-1980

0 viiest
Hinda
Toode on läbimüüdud!
Raamatu koostaja on Peeter Raidla – kooli vilistlane aastast 1973. Tema sõnul on vana kool nagu üks iidne suguvõsa, mille juurte uurimine suudab alati üllatusi pakkuda.


Üks üllatus koostaja jaoks oli see, et 1745. aasta asemel õnnestus kooli rajamise lätteid kaheteistkümne aasta võrra varasemaks nihutada. Teine aga see, et vastupidiselt nõukogude ajal levinud arusaamale, mille kohaselt tõid eestikeelse keskhariduse Pärnusse 1917. aasta Oktoobrirevolutsiooni tuuled, selgus, et luba eestikeelse kõrgema tütarlastekooli avamiseks tuli hoopis Riias oma viimaseid päevi tegutsenud Saksa okupatsioonivõimude esindajatelt oktoobris 1918.

Kolmandaks väärib koostaja meelest esiletõstmist asjaolu, et Pärnus Rüütli tänaval asuva nn valge koolimaja ja Nikolai tänaval asuva koolimaja vahele mahtus veel üks, sedakorda punasest tellisest koolihoone, kus praegu tegutseb Pärnu kutsehariduskeskus.

Meeliköitev on kooli ajalooraamatust teada saada vilistlaste aktiivse tegutsemise kohta 1930. aastatel ning kooliraadio rajamisest aastail 1953-1954 ja selle edasistest tegemistest. Teistpidi on traagiline tõdeda, et õppeaastal 1947/1948 kadus kooli raamatukogust enam kui 10 000 raamatut, mis osaliselt tuleroaks rändasid.

Lisaks on avaldatud kõik selle perioodi eestikeelse kooli lendude nimekirjad, alates aastast 1921 kuni aastani 1980, ja koolis töötanud õpetajad.

Lisaks koostajale on raamatu toimetajaks Aira Peterson, Pärnu Koidula gümnaasiumi huvijuht, vilistlane aastast 1981, kes korrastas raamatu jaoks rikkaliku pildi- ja arhiivimaterjali.
Toode on läbimüüdud!