CD Hortus Musicus - Messe de... Carmina Burana

CD Hortus Musicus - Messe de... Carmina Burana

Ansambel Hortus Musicus
Antiik-Kreeka muusika, laulud Carmina Burana käsikirjast, Tournai missa
Hortus Musicus: Andres Mustonen – viiul, kunstiline juht; Anto Õnnis – tenor, löökpillid; Tõnis Kaumann – bariton, löökpillid; Riho Ridbeck – bass, löökpillid; Olev Ainomäe – pommer, šalmei, plokkfköödid,; Tõnis Kuurme – Dulzian, Rauschpfeiff, plokkflöödid, krummhorn; Valter Jürgenson – tromboon; Imre Eenma – viola da gamba; Taavo Remmel – kontrabass; Ivo Sillamaa – positiivorel

Sakraalse ja sekulaarse muusika selget eristamist ja eraldamist võib näha kui keskaja kiriklike institutsioonide püüdu kättesaamatu ideaali poole. Igapäevaelu praktikates olid vaimulik ja ilmalik sfäär märksa keerulisemalt ja tihedamalt läbi põimunud – üks mõjutas teist ja vastupidi. Piirid hägustusid silmnähtavalt XII–XIV sajandil, kui mitmehäälsuse arengu käigus tekkisid mitme tekstiga motetid. Ladinakeelset sakraalteksti laulvale cantus firmusele lisandusid ülemised hääled, mis võisid samal ajal esitada hoopis muukeelseid mittereligioosse sisuga värsse. Nõnda sündis ilmalik motett, mille ühes hääles kõlas sagedasti aga gregooriuse koraal. Säärast mõnevõrra varjatud dialoogilisust kahe polaarse maailmapildi vahel ilmestab ka plaadil kõlavate teoste valik. Euroopa muusika- ja kirjandusloo märgilised näited – vanim säilinud polüfooniline missatsükkel Tournai missa ja paljuski vabameelse sisuga mittereligioosse poeesia kogumik Carmina Burana – tunduvad üksteist välistavad vastandid, ometigi tänapäevase julge pilgu läbi need kaks esmapilgul ühildamatuna näivat maailma kohtuvad. Kokku saavad sakraalne ja profaanne, kauge minevik ja kaasaeg, luues omaette uue kompositsiooni, mis annab kanoonilistele teostele hoopis teise mõõtme ja tähenduse.
XI–XIV sajandisse tagasiulatuvad käsikirjad hõlmavad geograafiliselt erinevaid Euroopa piirkondi. Aastatesse 1325–1330 dateeritud Tournai missa käsikiri on pärit Prantsusmaalt ning asub Belgia vanima linna Tournai’ Jumalaema kiriku raamatukogus, kus selle 1869. aastal avastas ja esmakordselt kirjeldas prantsuse muusikateadlane Edmond de Coussemaker. Kõige olulisem keskaegse ilmaliku ladinakeelse poeesia allikas Carmina Burana leiti samuti alles XIX sajandi alguses Benediktbeuernis asuvast benediktiinlaste kloostrist, mille järgi manuskript endale ka nime sai („Beuerni laulud“). 254-st tekstist koosnevat kogumikku võib nimetada Euroopa-üleseks: ajaloolaste hinnangul pärinevad laulud Prantsusmaa, Inglismaa, Saksamaa, Hispaania ja Šotimaa aladelt.
Mõlema käsikirja puhul võib rääkida anonüümsusest ja kollektiivsest loomingust, mis on keskaja muusikale üldse iseloomulik. Arvatakse, et ilmselt tervikuna esitamiseks mõeldud kuueosalise Tournai missa manuskripti on kokku kogutud erinevate tundmatute autorite loodud missatsükli osad. Ühtse käekirjaga Kyrie, Sanctus ja Agnus Dei on teistest tõenäoliselt vanemad ja unikaalsed, sest nende muusikat pole säilinud üheski teises allikas. Mitmetes erinevates käsikirjades esinev missa viimane osa Ite missa est on ere näide vaimuliku ja ilmaliku muusika segunemisest: moteti alumine hääl (cantus firmus) laulab pikkades nootides missa lõputeksti, keskmiseks hääleks (duplum) on ladinakeelne moraliseeriv luuletus, mis manitseb rikkaid vaeseid meeles pidama, ning ülemine hääl (triplum) esitab kohalikus Tournai dialektis armastuslaulu.
Carmina Burana on seevastu üliõpilaste ja vaimulike ühine loomeakt. Kogumik sisaldab nii moraliseerivaid luuletusi kui ka joogi-, pilke-, nalja ja armastuslaule, mille sisu on kohati satiiriline ja paljuski üsna siivutu. Mõned neist on säilinud ka meloodiaga. Carmina Burana laulud on inspireerinud teisigi loomeinimesi. Kõige kuulsamalt kirjutas tekstid muusikasse saksa helilooja Carl Orff – kaasaegsele inimesele seostub pealkirjaga Carmina Burana ilmselt eelkõige just tema 1936. aastal komponeeritud samanimeline kantaat.
Käesoleval plaadil kõlavad missa osad ja ilmalikud laulud vaheldumisi. Hortus Musicus kui kollektiiv on veendunud, et muusika on ajastute ja konventsionaalsete piiride ülene. See on universaalne keel, mis jääb inimesele samamoodi mõistetavaks, olenemata sellest, kas muusika abil otsitakse kokkupuudet jumalikuga või väljendatakse maiste elurõõmude nautimist.

Tracklist


1 Ecce torpet probitas (Carmina Burana) 4:47
2 Kyrie (La Messe de Tournai) 4:16
3 Procurans odium (Carmina Burana) 2:51
4 Nomen a sollempnibus (Carmina Burana) 3:10
5 Gloria (La Messe de Tournai) 8:17
6 In taberna quando sumus (Carmina Burana) 3:24
7 Celum non animum (Carmina Burana) 2:02
8 Sanctus (La Messe de Tournai) 3:19
9 Tempus transit gelidum (Carmina Burana) 3:34
10 Bache bene venies (Carmina Burana) 2:19
11 Agnus Dei (La Messe de Tournai) 1.50
12 Vite perdite me legi (Carmina Burana) 2:21
13 Presens dies (Carmina Burana) 2:56
14 Clauso chronos (Carmina Burana) 3:38
15 Ite missa est I (La Messe de Tournai) 1.34
16 O varium fortune lubricum (Carmina Burana) 2:25
17 Ite missa est II (La Messe de Tournai) 1:34
Shipping : 7-14 workdays
Quantity
€16.95
Apollo Club price: €16.10
Saadavus kauplustes
  • Product code: 4742229006093
  • Added: Jul 1, 2020
  • Barcode: 4742229006093
  • Size: 125x140
  • Music format: CD
  • Year of publication: 2020

Last comments

Average rating missing (0 total voters)
5 stars 0
4 stars 0
3 stars 0
2 stars 0
1 star 0
Share your thoughts with other customers
Adding to Cart...
Adding to Wishlist...
Close
This is a required field.
Please enter 2 or more characters.
This is a required field.
Please enter 2 or more characters.
First name is not valid.
This is not an email address.
Email address is required.
This email is already registered.
This is not an email address.
This is a required field.
This is a required field.
This is a required field.
This is a required field.
Enter a valid password.
Please enter 6 or more characters.
Please enter 16 or less characters.
Passwords are not same.
Isikukood/reg nr. puudub.
Reg nr. puudub.
Firma nimi puudub.
There is already an account with this personal/company code
Invalid Estonian personal code
This is a required field.
Birthday field is not valid.
Email, identification code or password is wrong.